Narodowe Czytanie w naszej ,,dziewiątce''

W bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie'', nad którą patronat objęła Para Prezydencka. Od rana w piątek ( 6 września ) czytano krótkie utwory literackie, pisane prozą, czyli nowele. Szkolne ,,Narodowe Czytanie'' było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci oraz uwrażliwiania na piękno naszego języka. Wybór tekstów, łączą analogie, którymi jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi oraz refleksja nad człowiekiem, stąd właśnie wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były nowele polskich pisarzy – Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Kilkoro uczniów, recytatorów z klas VI - VIII naszej szkoły miało w tym roku możliwość uczestniczyć w imprezie czytelniczej, przygotowanej z okazji Narodowego Czytania, która odbywa się w Polsce w dniu 7 września. Podczas naszej akcji, która odbyła się na holu głównym szkoły uczniowie starszych klas podzielili się ze słuchaczami zasiadającymi na holu, wiedzą na temat nowel, głównych wątków oraz bohaterów, tych krótkich form literackich. Następnie uczniowie odczytali przybyłym słuchaczom wybrane fragmenty nowel ( ,,Katarynka’’, ,,Sachem’’, ,,Dym’’, ,,Pamiątki Soplicy’’ ). Na zakończenie swoje przygotowane fragmenty odczytali, też i chętni nauczyciele ,,dziewiątki’’ – p.Barbara Grzymała, Łukasz Rosiak, Andrzej Pokora i p.Agnieszka Chlebowicz oraz dyrektor szkoły Paweł Guzow. W naszej szkole wspólne czytanie zorganizowali: p.Janina Łańko, p.Lidia Murawska i Adam Liszewski, którzy zmotywowali nauczycieli i uczniów do głośnego, ale i swobodnego odczytania fragmentów przygotowanych nowel. Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworów – dziękujemy.

Data dodania: 2019-09-07 15:01:42
Data edycji: 2019-09-09 12:48:27