Szkolenie nauczycieli i personelu szkoły z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

W związku z przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach, które nakazują przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy, także i nauczyciele oraz pracownicy SP nr 9 przechodzili takie szkolenie z udziałem profesjonalnego ratownika. Zajęcia odbyły się w dniu 5 lutego na szkolnej sali gimnastycznej, późnym popołudniem i trwały kilka godzin. W trakcie kursu zostały przedstawione zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. W części praktycznej należało rozpoznać wstępnie stan zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego, udzielić właściwej pomocy do rozpoznanego stanu zagrożenia życia osoby poszkodowanej i znać zasady bezpieczeństwa udzielania pierwszej pomocy oraz wezwać pomoc służb medycznych. Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w takim szkoleniu. Jest to bardzo ważne w kontekście wystąpienia sytuacji ewentualnego zagrożenia. Wówczas konieczne jest przede wszystkim sprawne działanie na zasadzie odruchu, który można bezbłędnie wypracować podczas szkolenia z instruktorem medycznym. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy wynika też z przepisów prawa zawartych w kodeksie karnym.