Żuławski projekt edukacyjny z klasą 5 d

W bieżącym roku szkolnym klasa 5 d zaczęła uczestniczyć w projekcie edukacyjnym pod nazwą ,,Swojego nie znacie…’’. Jego celem jest popularyzowanie wśród dzieci, historii własnego regionu ,,małej Ojczyzny’’, terenu Żuław. W dniu 26 września, uczniowie z klasy 5 d wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Pawłowską, uczestniczyli w wycieczce do pobliskiego Nowego Dworu Gdańskiego na lekcję muzealną w Żuławskim Parku Historycznym. Tutaj w sali strychowej - Muzeum Żuławskiego, która zastąpiła klasę szkolną, dzieci mogły zobaczyć eksponaty - typowe dla Żuław. Warto podkreślić, że eksponatami wzbudzającymi największe zaciekawienie nadal pozostają żelazka z duszą czy cyrkiel stolarski, czyli przedmioty ówcześnie funkcjonalne, ale w naszych domach już niespotykane. Prócz tego uczniowie poznali ciężką pracę wałowego, ucząc się w praktyce ,,usypywać’’, korzystając z pomocy dydaktycznych – wały przeciwpowodziowe. Przy okazji poznali również, nie znane im pojęcia jak: terp, depresja, podcienie, Mennonici. Kolejnym punktem programu wycieczki tego dnia była miejscowość Żelichowo, w której zwiedzili ,,olenderski’’ dom podcieniowy, a także brali udział w grze terenowej. Zadaniem dzieci, było odszukanie skarbu, posługując się wcześniej otrzymanymi wskazówkami. Z zadania dzieci wywiązały się znakomicie. W drodze do żuławskiego Miłoradza, grupa zatrzymała się w Palczewie, aby zobaczyć najstarszy, pochodzący z 1712 roku, drewniany kościół na Żuławach. Kościół ten zbudowany został przez holenderskich osadników, którzy gospodarowali wtedy na Żuławach. Jednym z końcowych etapów wycieczki była stara wozownia w Miłoradzu. Tutaj piątoklasiści smacznie podjedli. Wysłuchali też opowieści o dziejach tego miejsca. Kulminacyjnym punktem dnia było wysłuchanie ciekawego wykładu w malborskiej kaplicy pw. Św Wawrzyńca oraz obejrzenie wyjątkowej wystawy o tym miejscu.

Data dodania: 2018-10-01 19:00:20
Data edycji: 2018-10-25 17:20:21