Jak nie czytam, jak czytam ! Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej

Jak nie czytam, jak czytam ! Wzięliśmy  udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej

Dnia 07.06.2019r. w SP 9 miało miejsce niecodzienne, ale już cykliczne wydarzenie. Po raz drugi wzięliśmy udział w akcji wielkiego czytania, w którym wzięło udział ponad 160 uczniów z klas 0 – VIII ( w tym całe klasy: 0a,1b, 2b, 3a, 3b, 4a, 5b, 6b, 7b ). Tego dnia o godz. 10:00 chętni uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania książek - ,,Jak nie czytam, jak czytam”, zorganizowanej przez biblioteczny miesięcznik ,,Biblioteka w szkole’’. Jej celem była promocja czytelnictwa przede wszystkim wśród uczniów, ale również całej społeczności szkolnej. Dlaczego ta akcja? - gdyż Polacy czytają coraz mniej. Z badań wynika, że w ubiegłym roku, tylko 37 % dorosłych Polaków przeczytało książkę. W związku z tym uczniowski aktyw biblioteczny, bibliotekarze szkolni – p. Lidia Murawska i p. Adam Liszewski i nauczycielka języka polskiego – p. Janina Łańko podjęli czytelniczą inicjatywę, aby przekonać dzieci w naszej ,,dziewiątce’’, że warto jednak czytać. Opierając się na znanych słowach -,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła” o godzinie 10.00 rozpoczął się szkolny happening czytelniczy. Każdy z uczestników akcji przyniósł tego dnia ze sobą ulubioną książkę lub wypożyczył ją w bibliotece. O tej porze odbyło się równoczesne czytanie w klasach, na dziedzińcu szkolnym, przy boisku, na holu czy korytarzu. Oprócz tego członkowie aktywu bibliotecznego – przebrani za postaci z bajek zorganizowali czytanie śmiesznych i pouczających wierszyków lub fragmentów opowiadań w klasach 0-III. Wszyscy uczestnicy akcji pokazali sami sobie, że czytanie to super przyjemność. Było kolorowo, balonowo, transparentowo i wesoło. Ważnym punktem imprezy było, też głośne czytanie fragmentów ulubionych książek przez nauczycieli szkolnych. Te spotkanie stało się również, okazją do podsumowania programu NPRC. Gdyż właśnie dzięki wsparciu finansowemu ze strony MEN i kuratorium oświaty zakupiono do biblioteki kilkaset nowych książek wybranych przez uczniów, które w tym roku szkolnym udostępniano uczniom. Kolorowa akcja, w której wzięła udział liczna społeczność szkolna okazała się świetnym pomysłem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych przede wszystkim wśród dzieci, ale też i dorosłych. Nie tylko w dobiegającym ku końcowi roku szkolnym, lecz i na wakacje – polecamy książki z naszej szkolnej biblioteki. Tym happeningiem czytelniczym uczniowie i społeczność związana ze szkołą wpisała się w ogólnopolskie bicie rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie tego dnia.

Data dodania: 2019-06-10 11:06:34
Data edycji: 2019-06-14 20:41:08