Malborska „dziewiątka” w półfinale wojewódzkim IV edycji Pomorskich Meczy Matematycznych

W miniony piątek, 8 marca 2019 r. „dziewiątka” odniosła kolejne zwycięstwo meczowe w ramach rozgrywek IV edycji Pomorskich Meczy Matematycznych. Mecz ćwierćfinałowy odbył się w Starogardzie Gdańskim i zakończył wynikiem 40:33 dla naszej szkoły. Mecze matematyczne to forma zawodów matematycznych, w których biorą udział 10-osobowe zespoły uczniów. Podczas rozgrywki zawodnicy wspólnie rozwiązują w ciągu godziny zestaw 10 zadań, przygotowywanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie w ciągu kolejnej godziny drużyny „wywołują” się do odpowiedzi, która polega na podaniu rozwiązania zadania i prezentacji sposobu jego rozwiązania. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie wraz z pełnym rozumowaniem matematycznym drużyna może otrzymać maksymalnie 10 punktów, ale zawodnicy mogą również zadania odbijać i przejmować swoje rozwiązania i punkty. Mecz kończy się, kiedy drużyny rozwiążą po 4 zadania. Przy czym zwycięstwo w meczu zależy nie tylko od wiedzy matematycznej, ale również od przyjętej strategii rozgrywki. Na ćwierćfinale byliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim, gdzie przyjęto nas bardzo serdecznie a i sam mecz przebiegał w przyjaznej atmosferze i był bardzo wyrównany. Nasza drużyna rozwiązała dobrze wszystkie zadania, podane przez drużynę przeciwną uzyskując wysoką liczbę punktów (po 10 za dwa zadania i po 9 za kolejne dwa), poza tym 2 punkty zdobyła w ramach tzw. „przejęcia” dopowiadając rozwiązanie do zadania prezentowanego przez przeciwników. Przykładowe zadanie, za które otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów – „ Jacek napisał liczbę czterocyfrową i odjął od niej tę liczbę z odwróconą kolejnością cyfr. Otrzymał dodatnią liczbę trzycyfrową, w której liczba jedności była o 1 większa od liczby dziesiątek. Jaką liczbę otrzymał Jacek?” Inne zadania meczowe można zobaczyć na stronie http://www.bezrutyny.pl/pmm/ Mecz półfinałowy nasza szkoła zagra z Gdańską Autonomiczną Szkołą Podstawową w dniu 2 kwietnia 2019 r. Jesteśmy jedną z czterech najlepszych drużyn naszego województwa , a warto przypomnieć, że do tegorocznej, IV edycji zgłosiło się prawie 50 szkół podstawowych. Do tej pory wygraliśmy mecze z Nowym Stawem, Kmiecinem, Tczewem i Starogardem Gdańskim. Mocno trzymamy kciuki za naszych uczniów – Andrzeja Dąbrowskiego, Gabrysię i Martynę Bąk, Roksanę Binerat, Marcela Neubauera, Jasia Piekarskiego, Julkę Tetkowską, Amelkę Łaszewską , Magdę Krzemianowską, Stasia Siuciaka i Szymona Musiała.

Drużynie i ich opiekunowi – pani Bożenie Wereszczyńskiej serdecznie gratulujemy i życzymy dotarcia do finału :)

Data dodania: 2019-03-13 09:35:47
Data edycji: 2019-03-13 19:27:57