Narodowe czytanie -Moralności Pani Dulskiej - w naszej szkole

W piątek, 3 września 2021r. odbyła się w naszej szkole – ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. W poprzednich edycjach czytaliśmy dzieła Wyspiańskiego, Mickiewicza czy Fredry. Tym razem Para Prezydencka wybrała utwór dramatyczny powieściopisarki Gabrieli Zapolskiej pt.,,Moralność Pani Dulskiej’’. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję. Do akcji przyłączyli się też, niektórzy nauczyciele i pracownicy ,,dziewiątki’’. Część starszej młodzieży z klas VII i VIII wraz z nauczycielką języka polskiego, p. Janiną Łańko i bibliotekarzem p. Adamem Liszewskim czytała fragment utworu w klasie – jako - rozgrywający się w salonie państwa Dulskich, a także na jednej z przerw pod pomnikiem przyrody – wielkim dębem znajdującym się na wewnętrznym dziedzińcu. Inna grupa odczytywała jedną z wybranych scen utworu w szkolnej bibliotece. Warto nadmienić, że część uczniów czytała dzieło Gabrieli Zapolskiej we własnym domu. Atmosferę scen podkreślały, też stroje uczestników akcji, były to własne, ujmujące przebrania, nawiązujące do owych XIX/XX wiecznych czasów. W przerwie na czytanie utworu, chętni uczniowie mogli wziąć udział w quizie dotyczącym wysłuchanych fragmentów dramatu i odpowiedzieć na niezbyt skomplikowane pytania do utworu. Warto wspomnieć, że dzieło powieściopisarki stanowi klasyczny kanon literatury polskiej.

Data dodania: 2021-09-07 10:29:37
Data edycji: 2021-09-10 21:25:12