,,Noc bibliotek’’ w czytelni biblioteki szkolnej

W tym roku Biblioteka SP 9 po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ,,Noc Bibliotek’’, przypadającym na dzień 9 października, święcie bibliotek oraz miłośników książek.

W czytelniczej zabawie wzięła udział młodzież klas ósmych, pozostających tego późnego popołudnia pod opieką organizatorów – nauczyciela bibliotekarza p.Adama Liszewskiego i nauczycielki j.polskiego, p.Janiny Łańko.

Wydarzenie ,,Noc Bibliotek’’ jest organizowane od roku 2015. Tematem tegorocznej, kolejnej już edycji, była dewiza pt.-,,Czytanie wzmacnia’’. Zwrot ten można, interpretować na mnogość sposobów – między innymi jako: czytanie wzmacnia rozum. Tak właśnie odpowiadali nasi ,,dziewiątkowi’’ czytelnicy.

Powitanie grupy sympatyków późno-popołudniowego czytania, odbyło się w zaciemnionej, klimatycznej czytelni biblioteki szkolnej o godzinie 16:00. Tutaj też, rozpoczęliśmy sympatyczną zabawę. Pierwszym elementem spotkania było sprawdzenie ogólnej wiedzy ze znajomości szkolnej biblioteki. Prowadzący wydarzenie przedstawił i przypomniał zasady dotyczące czytania w szkolnej bibliotece, a następnie zaś zabawa rozkręciła się w kierunku quizu bibliotecznego.

Po pewnym czasie nastąpiło przejście do czytania wybranych przez czytelników (Adę Kratewicz, Olę Pozorską, Łucję Czapp, Alinę Konior, Kingę Borzechowską, Lenę Niedźwiecką, Alę Stachurską), fragmentów powieści detektywistycznych z towarzyszącą w tle muzyką z filmu ,,Pink Panther Theme’’.

Następna rozwinęła się zabawa: ”Zgadnij zagadkę detektywistyczną? ” wykorzystując przy tym elementy dramowe. Uczestniczki przedstawiały temat, posługując się mimiką i ruchem, a pozostali w tym prowadzący odgadywali, o co chodzi. Aby nie przesiadywać tylko w czytelni i rozruszać zmysły ruchu i wzroku , czytelnicy musieli wykazać się szybką orientacją przestrzenną na holu i pomieszczeniu stołówki gdzie słuchając wydawanych poleceń, dotrzeć do celu. A celem było odszukanie w ciemności i z latarkami w dłoni ukrytych w różnych punktach pomieszczeń liter, które dały później hasło – ,,Czytam’’. Naprowadzenie na cel zajęło nieco czasu, lecz zabawa była przednia. Po pewnym czasie, miłośnicy czytania znowu ruszyli do poszukiwań z uśmiechami na twarzach z lupą i latarkami w dłoni. Tym razem szukali „zaginionej książki” ukrytej w pewnym miejscu na terenie biblioteki. W znalezieniu tego stanowiska miała pomóc zagadka z cyklu ,,zgaduj –zgadula’’. Odszukanie książki przysporzyło najwięcej trudności. Ale po kilku minutach wolumin Agathy Chrystie, został znaleziony w skrytce za klawiaturą bibliotecznego komputera.

W ostatnim zaplanowanym punkcie, biblioteka zamieniła się w ,,słodką kawiarenkę’’ z migoczącymi płomieniami świeczek. Nasza szkolna akcja - „ Noc bibliotek” zakończyła o godzinie 18.00, w momencie zamknięcia szkoły.

Nasi czytelnicy byli bardzo zadowoleni, przez co uważamy akcję za udaną i na pewno weźmiemy udział w przyszłym roku.

Data dodania: 2021-10-08 18:24:15
Data edycji: 2021-10-12 08:55:34