Ogólnopolska akcja „Narodowego czytania” – Nad Niemnem w naszej szkole

Praktycznie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego starsi uczniowie naszej ,,dziewiątki’’ rozpoczęli szkolne zmagania związane z promocją literatury polskiej. I tak dnia 8 września włączyliśmy się do XII odsłony prezydenckiego ,,Narodowego Czytania’’. Tegoroczną lekturą była epopeja “Nad Niemnem”, której autorką jest Eliza Orzeszkowa. Wychodząc naprzeciw pomysłowi Pary Prezydenckiej, uczniowie z klas V,VI, VII  / Daria Balicka, Konrad Tumelis, Makar Kurinnyi, Kasia Linkowska, Iga Kratewicz, Lena Kuszelewicz, Lena Mikołajczyk, Marysia Krawczyk, Nikola Pietranis, Lidia Ciosek, Gosia Pluszczyńska, Dawid Bączek / czytali powieść z podziałem na role, z książką w ręku w różnych miejscach szkoły min. ,,pod dębem’’, w klasach czy bibliotece. W celu zwiększenia siły przekazu, uczniowie wcielili się w role przedstawianych postaci np. Jana Bohatyrowicza, Justyny Orzelskiej, prezentując fragmenty utworu, w tym historii rodu. Uczniowie –czytelnicy wykorzystywali przy tym przygotowane przez siebie i nauczycieli rekwizyty. Naszym wspólnym celem było stworzenie takiej atmosfery, która zachęcała do uruchomienia wyobraźni uczniowskiej, gdyż Eliza Orzeszkowa stworzyła niezwykle malarską powieść w której podkreśliła piękno i silny związek człowieka z naturą, krajobrazem, a także ukazała wartości, jakie powinny być ważne w życiu każdego człowieka. Uczestnikami wydarzenia było liczne grono uczniów z klas V,VI i VII oraz przygotowujący akcję nauczyciele: p.Janina Łańko ,p. Adam Liszewski, p.Lidia Murawska oraz p. Joanna Jagodzińska i p. Łukasz Rosiak, którzy sami odczytali, krótkie fragmenty narodowej epopei. Na koniec wszyscy chętni uczniowie odebrali pamiątkową pieczątkę z nadrukiem akcji pn. ,,Nad Niemnem''.

Data dodania: 2023-09-08 11:50:18
Data edycji: 2023-09-11 20:11:59