''Wizyta'' klas 8a i 8b w Europejskim Centrum Solidarności

Skoro nie możemy pojechać do muzeum, to muzeum "przyjechało" do nas :-)

W ostatnich dniach uczniowie klas ósmych podczas lekcji historii uczestniczyli w zajęciach on-line, które przeprowadziło Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Lekcje poświęcone trudnej tematyce - "Grudzień '70" - przeprowadziła Pani Dominika Ikonnikow - edukatorka w ECS.

Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć fragmenty archiwalnych filmów, pokazujących wydarzenia w Gdańsku i Gdyni sprzed 50 lat, poznać trudne losy bohaterów tamtych wydarzeń, jakże często ludzi niewiele starszych od nich samych. Pani edukator prezentowała niektóre wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności, fragmenty wystaw, eksponaty, które były "świadkami" tych tragicznych w skutkach wydarzeń. Pokazała też szczególne miejsca związane z Grudniem 1970 roku: Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, czy Pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Lekcje te miały na celu przybliżenie tematyki PRL-u poznawanej w obecnym czasie na lekcjach historii. Miały też urozmaicić przyswajanie wiedzy i wzbogacić ją, jednocześnie uwrażliwiając młodych ludzi na trudność i złożoność omawianych wydarzeń.

Zajęcia muzealne zrealizowane zostały także w ramach innowacji pedagogicznej Muzeum z Klasą, którą opracowała i realizuje nauczycielka historii Monika Tyborska. W najbliższym czasie odbędą się również zajęcia muzealne dla innych klas, uwzględniając realizowany na lekcjach historii program oraz dostępność tego typu zajęć w ofercie edukacyjnej muzeów.

Data dodania: 2021-03-29 19:22:56
Data edycji: 2021-03-29 19:26:11