Zwiedzanie wystawy- Związek Polaków ,,Młody Las'' w Muzeum Miasta przez szóstoklasistów

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VI a - pod opieką nauczycieli p. Janiny Łańko i p. Adama Liszewskiego, obejrzeli wystawę i ekspozycje fotograficzne poświęcone konspiracyjnej organizacji Polaków w czasie II w.ś, która powstała na terenie Malborka pn. Związek Polaków ,,Młody Las’’. To właśnie Polakom i polskim robotnikom przymusowym poświęcona jest wystawa „Niech nam szumi Młody Las”, którą w Muzeum Miasta Malborka zwiedzili uczniowie. Niezwykle interesująco i z olbrzymim zaangażowaniem lekcję muzealną prowadziła p. Anna Kossarzecka, która opowiedziała o działaczach i działaniach konspiratorów (w tym działalności służącej krzewieniu patriotyzmu, samopomocy i tajnej oświacie wśród Polaków) wywodzących się ze wsi Rojewo, aż do rozwiązania organizacji w 1945 roku. Pod koniec lekcji uczniowie przeczytali wiersze jednego z przywódców ZPML – Narcyza Kozłowskiego, a także fragment wspomnień z pobytu w hitlerowskiej celi w Ratuszu staro-miejskim.

Po zajęciach młodzież wróciła do szkoły. W drodze toczyły się różne dyskusje. Niektórzy rozmawiali na temat wystawy, niektórzy o historii Malborka.

Data dodania: 2022-09-14 20:04:01
Data edycji: 2022-09-14 20:12:51